Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/skipper-yacht.com.pl/includes/menu.inc).

Zawód "sprzątacz"/"sprzątaczka" - czyli, zawód nie tylko przeznaczony dla płci pięknej!

Interesujące artykuły

Usłyszawszy słowo "sprzątaczka", każdy od pierwszej chwili widzi przed oczami jakąś kobietę zamiatającą z rana chodniki albo tez taką, która to sprząta powierzchnie biurowe i tym podobne. Jednakże kiedy tylko słyszymy odmianę tego słowa: "sprzątacz", zaraz pierwsze co myślimy to dokładnie to, że jest to jakiś błąd w pisowni lub przejęzyczenie.


Myśli tak wbrew pozorom dosyć spora liczba ludzi, tymczasem sprzątaczy (czyli mężczyzn sprzątających), nie istnieje wcale aż tak mało, choć zwykle sprzątają oni inne powierzchnie aniżeli kobiety.
apartamentowiec
Author: Schüco
Source: Schüco


Jak już wspomnieliśmy, sprzątaczki kojarzą się z biurami, chodnikami naprzeciw naszego bloku, szkołami, szpitalami i dużo więcej. Co jednak robią ich odpowiednicy, a więc sprzątacze? A więc w tym zawodzie, tak jak w wielu innych, faceci - mimo równości płci - są kierowani zwykle do tych cięższych robót, niż kobiety. Mówiąc "cięższych" nie mówimy jednak na temat stanu typu fizycznego, albowiem dziewczyny sprzątają dokładnie tak samo intensywnie, jeśli nie nawet i ciężej niż mężczyźni, dokładnie z powodu faktu, że są od nich w większości o wiele słabsze fizycznie. Wykonują one dosłownie te same zadania co ich płeć przeciwna, choć sprzątacze - dokładnie z powodu silniejszej masy - bywają zazwyczaj proszeni o wykonywanie zadań bardziej związanych z siłą, takich jak choćby odśnieżanie (choć niektóre panie także robią to konkretne zadanie), czy usuwanie z nawierzchni chodników lodu.


Omijając jednakże kwestie związane siłą, mężczyźni mogą wykonywać tą samą robotę co kobiety - jest ich jednakże o wiele mniej, co również pokazuje, dlaczego nie widujemy tylu mężczyzn na tym stanowisku. Jest to zwykle spowodowane faktem, iż mężczyźni wybierają dla siebie bardziej "męskie" zadanie, którym zazwyczaj jest Wybór roboty na budowach.