Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/skipper-yacht.com.pl/includes/menu.inc).

Rezerwy na świadczenia pracownicze oraz przeróżne metody ich wyceniania

Interesujące artykuły

Rezerwy na świadczenia pracownicze to rezerwy połączone z nadchodzącymi zobowiązaniami podmiotów ekonomicznych w związku z obecnie zatrudnionymi pracownikami. Są one zamieszczane w księgach rachunkowych danej marki, spółki albo przedsiębiorstwa. Rezerwy na świadczenia pracownicze wynikają z nakazów prawa pracy, i także z układów zbiorowych pracy i wielu innych znaczących zobowiązań między chlebodawcami i pracownikami. Wycena rezerw na różne świadczenia pracownicze musi być zrealizowana zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości Nr 19 albo również zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości Nr 6.

Jeżeli zainteresował Cię zaprezentowany problem, poznaj serwis usługi podatkowe oleśnica, gdzie odnajdziesz dodatkowe info. Pogłęb swoje wiadomości.

Bez względu na to, który standard się wybierze, musi zostać użyta metodologia aktuarialna (czytaj więcej ). Co więcej istnieje rozkaz (KSR 6) czy też zalecenie (msr 19) mówiące o tym, iż może to zostać przeprowadzone poprzez profesjonalnego, doświadczonego aktuariusza.Jeżeli konkretna firma korzysta z Międzynarodowego Standardu Nr 19, wtedy zakład pracy zdoła, lecz nie musi skorzystać z usług aktuariusza, choć naturalnie jest to zalecane. Jednak msr 19 nakłada na spółki znacznie większe zobowiązania. Protokół w mrs 19 jest sporo bardziej rozbudowany oraz musi zawierać: koszty odsetek, koszty bieżącego zużycia, dodatkowo w sprawozdaniu powinny odnaleźć się wypłacone świadczenia, ograniczenia, sumpty nadchodzącego zatrudnienia i masa innych ważkich pozycji. W Krajowym Standardzie Rachunkowości Nr 6 przymusowo należy skorzystać z usług wykwalifikowanego,
finanse
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
kompetentnego aktuariusza (rezerwy24.pl/poradnik_audytora_msr19). KSR 6 jest połączony ze specyficznymi świadczeniami, takimi jak na przykład dodatki stażowe, nagrody jubileuszowe, i także odprawy rentowe lub też opieka medyczna. Oczywiście to zaledwie parę przykładowych świadczeń, jednak jest ich sporo więcej.

Mimo tego, że dzisiaj można w pojedynkę oszacować rezerwy za pomocą rozmaitych narzędzi (dostępnych przykładowo w Necie), to wypada pamiętać, iż zgodnie z KSR 6 nie będą one uznawane za istotne oraz wiążące bez poświadczenia biegłego, wykwalifikowanego aktuariusza.