Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/skipper-yacht.com.pl/includes/menu.inc).

Niesamowite wakacje na Kaszubach

Interesujące artykuły

Gdybyśmy chcieli zaznaczyć dokładne granice krainy kaszubskiej, najprawdopodobniej zadanie to się nie uda. Kaszuby to region kulturalny, a nie historyczny, dlatego też nie możemy z całkowitą pewnością stwierdzić, dokąd sięgają.
Jedno nie podlega jednak dyskusji – na ich terenie znajdują się jedne z najśliczniejszych zakątków w Polsce: plaże, lasy i jeziora. Niezwykle bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i esencją jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby
Author: Szymon Nitka
Source: http://www.flickr.com
Niezmiernie rozległy i posiadający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, położony jest w malowniczym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają tysiąc dziewięćset szóstego roku, kiedy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w XVIII-wiecznej chałupie podcieniowej zakupionej od majętnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie okazów, ale też kultywowanie kaszubskich zwyczajów i rzemiosła.

Najbardziej zasłużeni twórcy skansenu spoczywają aktualnie na wzgórzu, na terenie muzeum. Na dzień dzisiejszy obiekt zajmuje 22 hektary i gromadzi niezliczoną ilość cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać między innymi zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku (koźlak i holender).

Spójrz - przygotowaliśmy wyjątkowo dla Ciebie nowe łącze do www (https://motoargo.pl/firm-pol-1554283088-Mannol.html). Tam odkryjesz wiele rzetelnych wiadomości na powyższy temat.

Wszystkie wnętrza wyposażono w tradycyjne sprzęty. Utworzono także wiele wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i równocześnie najcenniejszym obiektem w skansenie jest drewniany kościół św. Barbary z około tysiąc siedemsetnego roku, który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. Podczas odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Ponadto odbywa się tutaj sporo interesujących imprez religijno – folklorystycznych, m.in. obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Trzeba podkreślić, iż Wdzydze Kiszewskie to również fantastyczne miejsce na wakacyjny wypoczynek, gdyż dysponuje różnorodną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad należy udać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie serwowane są przysmaki miejscowej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą warto zobaczyć. Zapewne należy zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad 100 lat jest uprzystępniany do zwiedzania i do zaproponowania szeroki wybór produktów ozdobionych w charakterystycznym, kaszubskim stylu. Znane są także Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najcenniejszym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu uchowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Atrakcyjnym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Żeby w pełni docenić piękno bajecznego krajobrazu Kaszub, powinno się spędzić tu chociażby parę dni, a w trakcie trwania urlopu wspiąć się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (329 m n.p.m.). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Sporą atrakcją przyrodniczą jest też ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, zwany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną pod postacią rezerwatu krajobrazowego w 1972 r.. Rzeka ma tutaj niezwykle różnorodny przebieg, a sam zakątek wyróżnia się szczególnym pięknem. Wybierają na urlop 2014 Kaszuby warto zaplanować pieszą przechadzkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie ujrzeć można cudowny, stromy klif i kawałeczek naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim będącym pod ścisłą ochroną.Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Ponieważ jednakże po innych, stworzonych już krainach pozostały najróżniejsze resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – zastosował je, aby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Sporo ciekawych faktów oraz opcji noclegowych można znaleźć na .


Author: k.s.
Tags: