Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/skipper-yacht.com.pl/includes/menu.inc).

Dokąd na wczasy?

Interesujące artykuły

Jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce do końca Drugiej Wojny Światowej było uzdrowisko niemieckie. Jak to zdarza się na Dolnym Śląsku historia ta jest zawiła, ale tym samym niezwykle ciekawa. Polanica-Zdrój przez znaczną część swojego istnienia była wioską, wpierw należącą do książąt śląskich a następnie posiadaczami dóbr byli Jezuici.

Hotel SPA Villa Alina w Polanicy Zdroju
Author: www.villaalina.pl
Source: www.villaalina.pl
O istniejących w okolicach kwaśnych źródłach zdawano sobie sprawę już w XVI w., czyli za czasów kiedy władali wsią Jezuici. Nadmieniono o nich w opisie Ziemi Kłodzkiej, niemniej jednak nie były one używane do kuracji. Z zapisków wynika że była ta woda przedmiotem handlu.

Zwrotem dla miejscowości był rok 1873, to jest rok połączenia Niemiec. Od tego okresu osada Polanica-Zdrój została uzdrowiskiem. W 30 lat potem kuracjusz miał możliwość wybierać spośród dziesiątki hoteli ulubiony hotel Polanica Zdrój (poznaj szczegóły). Na na początku XX w. miejscowość lecznicza ma swe "złoty czas". Na skutek skutecznej reklamy podróże do Polanicy-Zdrój stały się niezwykle modne. W 1933 roku zostaje wydany przewodnik po polsku dla kuracjuszy. Podobna sytuacja trwała do II Wojny. Kurort zyskał międzynarodową sławę. Po Drugiej Wojnie Światowej miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Dzisiaj Polanica-Zdrój oferuje turyście nieźle rozwiniętą sieć szlaków turystyki pieszej. Możemy przechadzając się nimi podziwiać lasy świerkowe i młodsze, zasadzone celowo lasy bukowe. Z uwagi na lokalizację w Kotlinie Kłodzkiej, Polanica-Zdrój to doskonałe miejsce dla wypoczynku tak weekendowego jak też letniego. Gościem kurortu była m.in. pani Maria Dąbrowska.

Klimat podgórski jest nadzwyczaj korzystny tym z nas którzy walczą z nałogiem nikotynowym albo borykają się z chorobami układu oddechowo. Warto więc projektując letnie wojaże wpisać w wyszukiwarkę wyrażenie: hotel Polanica Zdrój. Ciekawostką jest to, iż uzdrowisko jest prekursorem w sferze chirurgii plastycznej. Powstał tu pierwszy w Naszym kraju szpital o tej specjalizacji (oferta na www hotelu w Polanicy Zdrój).Następną nowinką - tym razem językową - jest kontrowersja językowa tycząca się nazwy tej miejscowości. Do 1925 roku niemiecka nazwa osady pisana była z błędem ortograficznym "Zdrój-Polanica", na odwrót niż jest to powszechnie przyjęte.